Wpływ Masturbacji na Zdrowie – Pozytywne i Negatywne

Wpływ Masturbacji na Zdrowie – Pozytywne i Negatywne

Masturbacja jest powszechną działalnością. To naturalny i bezpieczny sposób na odkrywanie ciała, odczuwanie przyjemności i rozładowywanie nagromadzonego napięcia seksualnego. Występuje wśród ludzi ze wszystkich środowisk i ras. Pomimo mitów, w rzeczywistości nie ma fizycznie szkodliwych skutków ubocznych masturbacji.

Jednak nadmierna masturbacja może zaszkodzić twoim relacjom i życiu codziennemu. Poza tym masturbacja jest zabawnym, normalnym i zdrowym działaniem.

Skutki uboczne masturbacji

Masturbacja nie ma żadnych szkodliwych skutków ubocznych. Jednak niektóre osoby mogą czuć się winne z powodu masturbacji lub mieć problemy z przewlekłą masturbacją.

Masturbacja i wina
Niektórzy ludzie mogą czuć się winni z powodu masturbacji z powodu przekonań kulturowych, duchowych lub religijnych. Masturbacja nie jest ani zła, ani niemoralna. Jeśli czujesz się winny z powodu masturbacji, porozmawiaj z kimś, komu ufasz, dlaczego tak się czujesz i jak poradzić sobie z poczuciem winy. Terapeuci specjalizujący się w zdrowiu seksualnym mogą być dobrym źródłem.

Uzależnienie od masturbacji
Niektórzy ludzie mogą rozwinąć uzależnienie od masturbacji. Być może spędzasz zbyt dużo czasu na masturbacji, jeśli masturbacja powoduje:

 • pomiń swoje obowiązki lub codzienne czynności
 • tęsknisz za pracą lub szkołą
 • odwołujesz plany z przyjaciółmi lub rodziną
 • omijasz ważne wydarzenia towarzyskie

Uzależnienie od masturbacji może zaszkodzić twoim relacjom i innym częściom życia. Za dużo masturbacji może zakłócić pracę lub studia, co może obniżyć wydajność. Może również zaszkodzić twoim romantycznym relacjom i przyjaźniom, ponieważ nie spędzasz tyle czasu z bliskimi, jak kiedyś, lub nie zwracasz uwagi na ich potrzeby.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub odwiedź grupę w internecie lub w realnym życiu zajmującą się tym problemem.

Terapia rozmowa może pomóc w opanowaniu uzależnienia. Możesz także ograniczyć, zastępując masturbację innymi czynnościami. Następnym razem, gdy będziesz miał ochotę się masturbować, spróbuj:

 • iść pobiegać
 • prowadzić dziennik
 • spędzać czas z przyjaciółmi
 • iść na spacer

Czy masturbacja powoduje spadek wrażliwości seksualnej?
W przypadku kobiet z dysfunkcją seksualną zwiększona stymulacja – w tym masturbacja – może pomóc zwiększyć pożądanie seksualne i wrażliwość.

W rzeczywistości dwa badania z 2009 r. Wykazały, że stosowanie wibratorów u kobiet i mężczyzn jest powiązane ze wzrostem pożądania, pobudzenia i ogólnej funkcji seksualnej. Kobiety zgłosiły również zwiększenie nawilżenia, podczas gdy mężczyźni stwierdzili lepszą funkcję erekcji, zgodnie z badaniami.

Masturbacja może wpływać na wrażliwość mężczyzn podczas seksu ze względu na ich technikę. Badania wykazały, że zbyt mocny uścisk na penisie podczas masturbacji może zmniejszać czucie. Eksperci od zdrowia seksualnego zalecają zmianę techniki podczas masturbacji, aby przywrócić poziom wrażliwości podczas seksu.

Korzyści z masturbacji

Masturbacja to zdrowa aktywność seksualna. Ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Istnieją ograniczone badania dotyczące korzyści z masturbacji, ale istnieją badania dotyczące stosunku seksualnego i stymulacji. Badania i niepotwierdzone raporty sugerują, że stymulacja seksualna, w tym stymulacja poprzez masturbację, może pomóc:

 • złagodzić narastający stres
 • śpij lepiej
 • popraw nastrój
 • zrelaksować się
 • czuć przyjemność
 • złagodzić skurcze
 • uwolnić napięcie seksualne
 • mieć lepszy seks
 • lepiej zrozumieć swoje potrzeby i potrzeby

Pary mogą również wzajemnie się masturbować, aby odkrywać różne pragnienia, a także unikać ciąży. Samozadowolenie pomaga również zapobiegać infekcjom przenoszonym drogą płciową (STI).

Masturbacja i rak prostaty
Niektóre badania sugerują, że regularny wytrysk może obniżyć ryzyko raka prostaty, chociaż lekarze nie są pewni, dlaczego. Badanie z 2016 r. Wykazało, że ryzyko raka prostaty zmniejszyło się o około 20 procent u mężczyzn, którzy wytryskali co najmniej 21 razy w miesiącu. Badanie z 2003 r. Odkryło również podobny związek między częstym wytryskiem a niższym ryzykiem raka prostaty. Nie ma jednak dowodów, że wytrysk regularnie chroni przed zaawansowanym rakiem prostaty.

Masturbacja podczas ciąży
Zmiany hormonalne podczas ciąży powodują, że niektóre kobiety w ciąży odczuwają zwiększone pożądanie seksualne. Masturbacja to bezpieczny sposób na rozładowanie napięcia seksualnego podczas ciąży.

Samozadowolenie może również pomóc złagodzić objawy ciąży, takie jak ból dolnej części pleców. Podczas orgazmu i po nim możesz odczuwać łagodne, nieregularne skurcze lub skurcze Braxtona-Hicksa. Powinny zniknąć. Jeśli skurcze nie znikają i stają się bardziej bolesne i częste, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.


Masturbacja to zdrowy, naturalny i bezpieczny sposób uprawiania samoopieki i poprawy zdrowia.Masturbacja może przynieść wiele korzyści dla twojego umysłu i ciała. Pomimo możliwości uzależnienia