Antykoncepcja – rodzaje, jak zdobyć receptę?

Antykoncepcja – rodzaje, jak zdobyć receptę?

Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć zajścia w ciąże jest skuteczna antykoncepcja. Pojęcie antykoncepcji odnosi się do wszelkiego rodzaju metod uniemożliwiających zapłodnienie. Antykoncepcja może dotyczyć mężczyzn i kobiet oraz mieć charakter mechaniczny bądź hormonalny. Niezależnie od tego, jaka forma antykoncepcji będzie wybierana zawsze jej celem jest uniknięcie zapłodnienia. Jakie metody obecnie znamy i w jaki sposób możemy uzyskać dostęp do antykoncepcji?


Popularne metody antykoncepcji dla kobiet


Kobity mogą stosować wiele środków antykoncepcyjnych. Wybór jest naprawdę spory, a mało kto zna mniej popularne metody. Do takich należy m.in. damska prezerwatywa czy zastrzyk antykoncepcyjny. Innymi rodzajami antykoncepcji dla kobiet mogą być tabletki antykoncepcyjne, plastry, krążki dopochwowe lub wkładki domaciczne. Wszystkie zawierają hormony, które uwalniają się w ciele kobiety i zapobiegają zapłodnieniu. Popularna tabletka „dzień po” także stosowana jest w celu zapobiegania ciąży – jest to tzw. antykoncepcja awaryjna.


Antykoncepcja hormonalna – wizyta u lekarza ginekologa


Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre środki antykoncepcyjne są ogólnodostępne, inne zaś wymagają recepty. Metody mechaniczne tj. prezerwatywa, dostępne są bez problemu w każdej aptece, drogerii czy markecie. Natomiast metody hormonalne takie jak m.in. tabletka EllaOne, lub tego typu tabletki stanowiące antykoncepcje awaryjną są dostępne wyłącznie na receptę, którą może wypisać jedynie lekarz ginekolog. Kobiety, które chcą stosować antykoncepcję hormonalną muszą więc liczyć się z wizytami u specjalisty. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego z pomocą przychodzi konsultacja ginekologiczna online. Obecnie to szansa na to, by receptę na tabletki, krążki czy inne metody hormonalne uzyskać szybko i bez wychodzenia z domu.

Model. Ellaone. Emergency Contraception Can Be Used Within 120 Hours 5 Days Following An Unprotected Intercourse Or In Case Of Failure Of A Contraception Method. (Photo By BSIP/UIG Via Getty Images)


Ginekolog online – recepta w 15 minut


Kobiety, które chcą zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne, mogą skorzystać z coraz bardziej popularnej obecnie metody – usługi ginekolog online. W sieci znajdziemy strony internetowe z ofertami porad medycznych realizowanych online przez ginekologów, gdzie po uzupełnieniu danych i informacji o potrzebnej recepcie, kobieta dostaje dokument, który uprawnia ją do wykupienia antykoncepcji. W wielu serwisach na receptę czeka się kilkanaście minut, więc dzięki temu dostęp do antykoncepcji staje się właściwie bezproblemowy.


Jak wybrać metodę antykoncepcji dla siebie?


Wybór właściwej metody antykoncepcji jest bardzo istotny. O ile w przypadku metod mechanicznych wybór nie stanowi problemu i nie trzeba ich indywidualnie dopasowywać, o tyle jeśli chodzi o metody hormonalne (mowa np. o tabletkach i krążkach dopochwowych) sytuacja jest już znacznie trudniejsza. W tym przypadku dobór tabletek ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ mogą one powodować różne skutki uboczne. Pomoc specjalistów w tym względzie będzie niezwykle cenna. Dlatego kobieta szukająca dla siebie metody antykoncepcji powinna konsultować się z lekarzem ginekologiem, który po dokładnym wywiadzie zdecyduje jaka formuła środków hormonalnych będzie najlepsza.